
Tytan i stal – istotne różnice
Należy zwrócić uwagę na ważne różnice, jakie występują między tytanem i stalą (lub stopami na bazie niklu). Tytan charakteryzuje się poniższymi cechami:
- ma mniejszą gęstość,
- ma niższy moduł sprężystości,
- ma mniejszą ciągliwość,
- jest wrażliwy na zanieczyszczenia podczas spawania.
Do obróbki skrawaniem powinno się dobrać narzędzie z niską prędkością roboczą przy dużej ilości chłodziwa. Bardzo utrudniona jest obróbka w automatach, gdyż podczas skrawania ciągłego tytan oraz stopy tytanu tworzą długie wióry, które mogą owijać się wokół narzędzia. Sprężystość stopów tytanu, korzystna i pożądana w gotowych częściach, powoduje jednak powstawanie ugięć i drgań podczas obróbki. Pod wpływem siły skrawania sprężysty przedmiot odkształca się, a krawędzie ostrza niekiedy bardziej trą o niego, niż go skrawają.
Do tłoczenia i frezowania stosuje się stale szybkotnące metale twarde o dużej zawartości kobaltu (np. węglik wolframu) lub stellity. Przy frezowaniu należy uważać, by wióry z tytanu nie sklejały się ze sobą.

Pozostałe wpisy
Nikiel a zielona rewolucja energetyczna
Mimo że zdecydowana większość globalnego wydobycia niklu, bo aż ok. 80%, wykorzystywana jest do wytwarzania stali, metal ten jest także niezbędnym ogniwem dla zielonej energetycznej rewolucji i pozyskiwania eko energii na miarę XXI wieku.
Normy i standardy materiałowe
Wszystkie produkty z metali nieżelaznych w ofercie naszej firmy są wykonane według określonych norm. Doprecyzowane standardy techniczne są gwarancją jednorodności stosowanych materiałów, co przekłada się na właściwości konstrukcji.
Zrównoważone technologie środowiskowe a metalurgia
Idea zrównoważonego rozwoju jest coraz szerzej uwzględniana w rozwoju gospodarczym i działaniu firm z wielu sektorów przemysłu. Nacisk na ochronę środowiska i konieczność wprowadzenia zmian podnoszone są już nie tylko przez aktywistów środowiskowych. Świadomość...