PRODUKTY

PRODUCTS

NIKIEL

Nikiel jest pierwiastkiem chemicznym o liczbie atomowej 28, należącym do grupy metali przejściowych. Jest srebrzysto-białym, lśniącym metalem, trudno korodującym i odpornym na ścieranie. Nikiel jest piątym najczęściej występującym pierwiastkiem na Ziemi po żelazie, tlenie, krzemie i magnezie.

Parę słów o historii

Nazwa pochodzi od słowa Kupfernickel, którym w XV w. niemieccy górnicy nazywali nowoodkrytą czerwono-brunatną rudę, biorąc ją początkowo za miedź. Nie będąc w stanie wydzielić z niej miedzi, określili ją mianem diabelskiej lub fałszywej. Pomimo, że najstarsze przedmioty zawierające nikiel datowane są na początek naszej ery, pierwiastek ten został wydzielony i sklasyfikowany dopiero w 1751 roku przez szwedzkiego chemika Axela Cronstedta.

Wraz z odkryciem stali nierdzewnej na początku XX w. nikiel znalazł swoje zastosowanie jako dodatek stopowy, zwiększając m.in. odporność stali na korozję oraz wysokie temperatury. Pierwsze komercyjne zastosowanie miał przy budowie kadłuba jachtu sportowego Germania (stal chromowo-niklowa), zbudowanego w 1908 dla Berthy Krupp jako prezent ślubny a wykonany przez przedsiębiorstwo Friedrich Krupp Germaniawerft w Kilonii. Jacht zatonął u wybrzerzy Miami w 1926 roku ale przyczyną zatonięcia z pewnością nie była korozja kadłuba 😉

Właściwości

Nikiel wykazuje stosunkowo dużą aktywność chemiczną, cechuje się dobrą przewodnością cieplną i elektryczną. Temperatura jego topnienia wynosi 1452°C. Nikiel ma dobre właściwości produkcyjne – jest plastyczny, łatwo daje się walcować, kuć czy spawać.

Jest częstym alergenem, który może powodować kontaktowe zapalenie skóry. Alergia na nikiel jest najczęstszym uczuleniem kontaktowym w krajach rozwiniętych.

Zastosowania niklu

Nikiel wykorzystuje się przede wszystkim (60% zastosowań) jako pierwiastek stopowy do stali – tworząc stal żaroodporną, kwasoodporną lub nierdzewną. Wykonuje się z niego elementy grzejne, komponenty elektroniczne oraz ma szerokie zastosowanie w przemyśle chemicznym i elektrotechnicznym.

Oprócz zastosowań przemysłowych, produkty ze stopów niklu służą do wytwarzania produktów codziennego użytku, jak klamki, instrumenty muzyczne czy okulary. Jest również stosowany m.in. w bateriach niklowo-kadmowych czy do produkcji monet.

Oferowane przez nas produkty i półprodukty z niklu są wykonane z następujących stopów:

Dlaczego Wolften?

  • Dostarczamy pręty i drut, rury, blachy i taśmy, armaturę, odkuwki i materiały spawalnicze z niklu;
  • W naszym magazynie na klientów czekają dowolne produkty i półprodukty standardowe;
  • Realizujemy również zamówienia specjalne i niestandardowe;
  • W przypadku stałej współpracy utrzymujemy stany magazynowe dostosowując je do indywidualnych potrzeb klienta;
  • Wszystkie produkty z niklu oferowane przez firmę Wolften, są wykonane ze stopów klasyfikowanych przez Werkstoff/DIN oraz UNS. Większość prętów, w zależności od stopu, odpowiada również standardom United Kingdom BS oraz AFNOR;
  • Dodatkowo, oferujemy produkty niklowe certyfikowane pod różne zastosowania, w tym: dla zastosowań ciśnieniowych (ASME), wykonywane według standardów dla branży lotniczej (AMS), także zgodne z odpowiednimi normami DIN, SEW, VdTÜV, BS oraz QQ;

Zapytaj o produkt