TYTAN
odlewy tytanowe

ODLEWY TYTANOWE

Nietypowe odlewy tytanowe uzyskuje się za pomocą metody wosku traconego. Jest to trudne zagadnienie i skomplikowana technologia ze względu na występujące zjawiska na granicy metalu i formy odlewniczej, m.in. zmiany struktury i składu chemicznego warstwy powierzchniowej oraz powstających nań związków chemicznych (tlenków).

Do najważniejszych czynników wpływających na skomplikowany charakter tego procesu są:

  • aktywność chemiczna ciekłego tytanu;
  • małą gęstość przy równocześnie wysokiej lepkości;
  • wysoka temperatura topnienia i odlewania;
  • trudności z doborem materiałów formierskich odpornych na działanie tytanu i jego stopów.
tytan grade 1tytan grade 2tytan grade 3tytan grade 4tytan grade 5

Ze względu na fakt, że tytan silnie utlenia się w wysokiej temperaturze, w procesie wytwarzania wymagana jest atmosfera ochronna lub próżnia, natomiast przeróbka plastyczna tytanu musi być prowadzona przy temperaturze poniżej 925°C.

Dodatkowe trudności mogą wystąpić ze przy reakcjach zachodzących pomiędzy stopem a formą. Mają one wpływ na wzrost niejednorodności mikrostruktury oraz mikrosegregację podczas krzepnięcia, co doprowadza do obniżenia odporności na korozję oraz biozgodności.

Metoda na wosk tracony stosowana była przy odlewaniu przedmiotów z brązu już 3000 lat p.n.e. w starożytnym Egipcie. Do dziś jest popularną metodą wytwarzania precyzyjnych odlewów z różnych stopów metali.

Dostarczamy skomplikowane elementy tytanowe, wymagające wykonania za pomocą odlewu, w formie grafitowej lub metodą wosku traconego. Wykonujemy odlewy tytanowe o dowolnych wymiarach, zgodnie z potrzebami klienta oraz we wskazanym gatunku tytanu.

Zamówienia na odlewy tytanowe, podobnie jak wszystkie inne produkty i półprodukty w naszej ofercie, realizujemy w modelu just-in-time.

Oferujemy profesjonalne doradztwo techniczne

Masz pytania? My mamy odpowiedzi!

ODLEWY TYTANOWE

gatunek norma
Grade 2 ASTM B367 C-2
Grade 5 ASTM B367 C-5